Historia - początki w ramach KH LS-Drzewo Pokoju
- W dniu 16.05.2005 z inicjatywy hm J.Gacha - w Oliwskim Domu Rodzinnym Fundacji Rodzina Nadziei powstał (w ramach KH LS-Drzewo Pokoju) 1 Niezależny Gdański Zastęp Harcerzy Knieja - pragnący być kontynuacją tradycji byłej 1 Niezależnej Gdyńskiej Drużyny Harcerzy - właczonej decyzją jej drużynowego do 3 Niezależnej Gdyńskiej Drużyny Harcerzy.
- W następnych miesiącach utworzono jeszcze dwa zastępy "jedynki": w Gdyni oraz w okolicach Kielna. Opiekunem zastępów w Gdańsku Oliwie i w Kielnie był Jerzy Gach.
- W dniu 13.03.2008 zastęp oliwski został wyłączony z "Jedynki" i przemianowany na 61 Niezalezny Gdański Zastęp Harcerzy Oliwska Knieja - z zastępowym J.Gachem.
- W dniu 3.04.2009 J.Gach podjął decyzję o zaprzestaniu działalności 61 NGZH (z uwagi na wyczerpanie się dotychczasowej formuły działalności i brak pomysłu na kolejną reorganizację).
- w dniu 27.06.2009 (w dniu NMP Nieustającej Pomocy) na Hali Ornak w Tatrach mialo miejsce tzw. wezwanie tatrzanskie (Tatra call).
- W lipcu 2009 odbył się w Beskidzie Niskim prywatny wypad J.Gacha z udziałem byłych harcerzy z 61 NGZH oraz Jeża, Gizi i Bety. Na tym wypadzie w Krempnej powstała męska drużyna wędrownicza (należąca do KH LS-Drzewo Pokoju)o nazwie Harcerska Gromada Wików. Nocą w dniu 21.07.2009 (wspomnienie proroka Daniela) w Krempnej na polanie powyżej cerkwi Kosmy i Damiana odbył się uroczysty obrzęd przyjęcia pierwszych wilków do Gromady. Zdecydowano, że praca Gromady opierać się będzie generalnie na wypadach i biwakach. Kadrę (Komendant, oboźny, programowiec i kwatermistrz) nazwano mianem Starszyzny. W HGW powołano patrole (zamiast zastępów). Po jakimś czasie do HGW dołaczył się zastęp jedynki z Kielna.
W dniu 16.10.2009 HGW przyjęła imię Jana Pawła II
W dniu 01.02.2010 - na wypadzie HGW w Szecji - przyjęto do grona honorowych członków Kręgu Rady Wilków - hm RP Jana Potrykusa Tarana - Komendanta NHHP LS-Kaszuby w Szwecji. Dh Potrykus podarował wszystkim wilkom obecnym w Szwecji pałatki. Od tego momentu pałatki stały się wazną częścią umundurowania HGW (w czasie chłodnych lub mroznych dni) na apelach, ogniskach, mszach św.